Studium Nie Dla Idiotów ;)

Dyskusja na tematy nie powiązane z x-grami

Moderators: Alan Phipps, Moderatorzy polskiego forum

Post Reply
Sauron11
Posts: 6193
Joined: Wed, 6. Nov 02, 20:31
x3tc

Studium Nie Dla Idiotów ;)

Post by Sauron11 » Sat, 2. May 09, 13:07

Dostałem na skrzynkę taką oto wiadomość reklamową.
Ponieważ bez żadnego studium, wykładów profesjonalistów itp. miałem przyjemność lokalizować dwie gierki, a zaczynałem kompletnie bez przygotowania, bez tzw. "profesjonalnej znajomości angielskiego", bo nawet dobrze nie potrafię się po angielsku dogadać :wink: , a efekt chyba nie był taki zły :roll: , tak mam pewne prawo uważać namawianie do takich projektów za szukanie naiwnych. Ktoś kto zna dobrze angielski, giercuje i czuje klimaty, a ponadto nieobce są mu zasady pisowni i składni zdania w języku polskim, moim zdaniem spokojnie poradzi sobie z lokalizacją większości gierek. A do kogo maja być kierowane takie "projekty"? Do zawodowych tłumaczy czy do takich jak ja czy Marcyś, domorosłych zapaleńców? Bo sens grupy docelowej okreslonej w szczegółach jakoś do mnie nie trafia.
Marketingowy bełkot używany na stronie, spotykany też w innych projektach szkoleniowych, z innych dziedzin, jakoś tak normalnego człowieka zastanawia. Człowiek czuje, że ktoś tu chce z niego zrobić kompletnego durnia, wmówić, że potrzebne mu jest coś, co w istocie jest mu całkowicie zbędne.
Poza tym w tym marketingowym bełkocie zręcznie można ukryć pewne fakty niekoniecznie prawdziwe, choćby
Większość firm lokalizacyjnych prowadzi praktycznie nieustanną rekrutację, co łatwo zweryfikować w dowolnej wyszukiwarce internetowej. Kurs umożliwi także efektywną współpracę z firmami lokalizacyjnymi.
Tak się składa, że jak zmieniałem pracę, to poszukiwałem nowej także jako tłumacz. Jako referencje miałem dwie gierki, a nikt nie był zainteresowany, nawet Yoda - tłumacze Konfliktu Terrańskiego, którzy chętnie słuchali rad na poczatku lokalizacji X3 TC, gdy Cenega im mnie skontaktowała, ale dużo wcześniej, gdy szukałem u nich stanowiska, nie byli zainteresowani. Tak więc uważam środowisko firm lokalizacyjnych za w zasadzie całkowicie zamknięte, gdzie poleca się ludzi sobie znajomych, a nie ludzi z ulicy. Więc ta "nieustanna rekrutacja", która faktycznie jest, bo łatwo na wpisy w necie trafić, w rzeczywistości ma zupełnie inne oblicze, niż w reklamówkach kursu piszą.

Gdyby to jeszcze było darmowe, ale zarabianie na czymś takim... ech :|
I used to be a moderator like you, until I took an arrow to the knee.
Core i5-3570_3,4 GHz, 8GB 1600MHz, Asus GTX660TiOC 2GB, Audigy, Iiyama B2776HDS.

User avatar
Sorkvild
Posts: 3432
Joined: Thu, 8. Jun 06, 14:07
x3tc

Re: Studium Nie Dla Idiotów ;)

Post by Sorkvild » Sat, 2. May 09, 21:25

Yoda - tłumacze Konfliktu Terrańskiego, którzy chętnie słuchali rad na poczatku lokalizacji X3 TC, gdy Cenega im mnie skontaktowała, ale dużo wcześniej, gdy szukałem u nich stanowiska, nie byli zainteresowani. Tak więc uważam środowisko firm lokalizacyjnych za w zasadzie całkowicie zamknięte, gdzie poleca się ludzi sobie znajomych, a nie ludzi z ulicy. Więc ta "nieustanna rekrutacja", która faktycznie jest, bo łatwo na wpisy w necie trafić, w rzeczy
Sluchali rad, ale potem zrobili po swojemu. Wzieli slownik w lapy i jazda z koksem. Lokalizacja TC = jedna wielka qpa, a cala ta Yoda to glaby kapusciane.

Poza grami rpg fantasy, omijam szerokim lukiem polonizacje seryjne. Glownie tez ze wzgledu na to, ze wiele rzeczy i smaczkow lingwistycznych umyka w tlumaczeniu (tzw. lost in translation). Np. nie moglbym sobie pozowlic na gre w Fallouta 2 PL. Probowalem oczywiscie, ale to nie bylo to samo.
Elite Dangerous| I survived the Dragon Incident ... then I took an arrow to the knee
We want the Boron back!

Post Reply

Return to “Polskie / Polish Off Topic”