[X3] Pare pytan poczatkujacego

Forum do dyskusji o x-grach i problemach technicznych

Moderators: Alan Phipps, Moderatorzy polskiego forum

Post Reply
gatsuu
Posts: 8
Joined: Wed, 23. Apr 08, 16:28

[X3] Pare pytan poczatkujacego

Post by gatsuu » Fri, 25. Apr 08, 14:00

cześć wam. Od dwóch dni gram w X3 reunion i nie sądziłem ze ta gra przysporzy mi aż tylu problemów. Jest naprawdę niesamowicie rozwinięta ale przez to sprawia problemy początkującym takim jak ja. Mam parę pytań.
Zaczołem z dwoma statkami buster i transportowiec. Na razie na jednej rzeczy potrafię zarobić a dokładnie Energy cells. głownie kręcę sie na home of light. zaczolem z 100 000cr teraz mam 163 000cr. Chciał bym kopić moduł do opcji iq trade jest to bodajże MK3 . ale jak zobaczyłem cenę 500 000cr to mnie przeraziło dlatego ze kupując ten moduł potrzebne są dwa transportery bo po co latać jednym z zainstalowanym MK3 dlatego trzeba mieć przynajmniej 2 by jednym sam latać a drugi niech zarabia na siebie sam ale koszt drugiego to kolejne 400 000cr. Czy naprawdę czeka mnie tydzień gry abym doszedł do mojego schematu czyli 2 transportery i jeden z MK3.
Kolejne pytanie to to czy mogę kopić podrostu drugi transporter ale dać mu jakąś komendę by podążał za mną i dokowa i kupować surowce sam bez mojej zmiany pokładu.
Ostanie pytanie mam w związku z podglądem przestrzeni a dokładnie cen rożnych stacji. Nie chce mi sie latać od jednej do drugiej by patrzyć jakie są najlepsze ceny. nie chodzi mi o podgląd innego sektoru. Chodzi mi dokładnie o podglad sektoru w którym jestem bo narazie w informacjach pokazane mam co dana stacja skupuje ale bez cen .

User avatar
Yacek
Posts: 3157
Joined: Wed, 18. Jul 07, 11:44
x3tc

Post by Yacek » Fri, 25. Apr 08, 14:12

1. Tydzień, miesiąc, dzień wszystko zależy na jaką okazję trafisz, jakimi towarami będziesz handlował itp. Zbyt wiele czynników ma na to wpływ.

2. Możesz, to tak zwany handel ręczny. I drugi trader nie musi latać za tobą. Dajesz mu polecenie aby zadokował np. do elektrowni, jak to zrobi (ustaw sobie aby meldował o wykonaniu rozkazu) kupujesz Ogniwa i każesz mu lecieć gdzieś gdzie możesz te ogniwa sprzedać za najlepszą cenę. Uwaga: potrzebujesz do tego urządzenia Zdalny System Kupiecki. Inaczej jak drugi trader zadokuje do innej stacji to nie będziesz miał możliwości handlu, dopóki sam tam nie zadokujesz.

3. Musisz kupić Lokalizator Cen Kupna i Lokalizator Cen Sprzedaży.

Wszystkie wymienione wyżej urządzenia są dostępne w Dokach Zaopatrzeniowych teledian (Zdalny System Kupiecki u Argonów, Paranidów)

Ceny Urządzeń: ZSK - 8984 kr
LCK - 22460 kr
LCS - 19652 kr
X3:AP 3.1+XRM 1.30d+MSP 1.7+LoCo 2.01+IR 2.0
Zapraszamy wszystkich chętnych na forum XUDB, gdzie znajdziesz FAQ, opisy skryptów, modów i fabuł, oraz Mamut HQ.
[ external image ]

jk16
Posts: 131
Joined: Mon, 28. Jan 08, 16:12

Post by jk16 » Fri, 25. Apr 08, 14:22

Gatsuu, nie zapominaj o misjach (także handlowych) w biuletynach stacji. Handel to tylko jedna z metod zarabiania.

elayeth
Posts: 136
Joined: Fri, 11. Apr 08, 17:16

Re: Pare pytan poczatkujacego

Post by elayeth » Fri, 25. Apr 08, 15:03

gatsuu wrote:cześć wam. Od dwóch dni gram w X3 reunion i nie sądziłem ze ta gra przysporzy mi aż tylu problemów. Jest naprawdę niesamowicie rozwinięta ale przez to sprawia problemy początkującym takim jak ja. Mam parę pytań.
Zaczołem z dwoma statkami buster i transportowiec. Na razie na jednej rzeczy potrafię zarobić a dokładnie Energy cells. głownie kręcę sie na home of light. zaczolem z 100 000cr teraz mam 163 000cr. Chciał bym kopić moduł do opcji iq trade jest to bodajże MK3 . ale jak zobaczyłem cenę 500 000cr to mnie przeraziło dlatego ze kupując ten moduł potrzebne są dwa transportery bo po co latać jednym z zainstalowanym MK3 dlatego trzeba mieć przynajmniej 2 by jednym sam latać a drugi niech zarabia na siebie sam ale koszt drugiego to kolejne 400 000cr. Czy naprawdę czeka mnie tydzień gry abym doszedł do mojego schematu czyli 2 transportery i jeden z MK3.
Kolejne pytanie to to czy mogę kopić podrostu drugi transporter ale dać mu jakąś komendę by podążał za mną i dokowa i kupować surowce sam bez mojej zmiany pokładu.
Ostanie pytanie mam w związku z podglądem przestrzeni a dokładnie cen rożnych stacji. Nie chce mi sie latać od jednej do drugiej by patrzyć jakie są najlepsze ceny. nie chodzi mi o podgląd innego sektoru. Chodzi mi dokładnie o podglad sektoru w którym jestem bo narazie w informacjach pokazane mam co dana stacja skupuje ale bez cen .
Jeśli chodzi o handel ręczny to proponuje przyjrzeć się cenom Gwiezdnej Wódki w Harron's Nebula. Pamiętaj, że Wódkę kupują stacje handlowe w tym samym sektorze i habitaty pirackie (najbliższy dwie bramy na wschód). Inna lukratywna sprawa to Taladihuana - na północy u Boronów... Sprzedajemy też u piratów. Ja na tym dorobiłem się pierwszego MK3. Pamiętaj jednak, że to nielegalne... ;-)
Teraz myślę sobie jednak, że szybciej bym zarobił przejmując statki pirackie (np: krecąc się po sektorze Ore Belt)...

Balbinka
Posts: 60
Joined: Fri, 24. Aug 07, 10:44
x3tc

Post by Balbinka » Fri, 25. Apr 08, 16:49

jak na moje kobiece oko to wszystko zalezy od tego czy grasz na
XTM (mod) i czy masz jakies scrypty jesli nie masz grasz na czystym X3 to znow zalezy od tego czys kupiec ( dusigrosz ) czy tez masz waleczne serce i wolisz walke od kupczenia .

wydaje mi sie ze masz golebie serce i jestes normalnym kupcem ,

moja rada na szybkie dorobienie sie czegos to zasady

1 jakos musisz zarobic pierszy milion a pozniej mozna juz uczciwie hihihihihi.
2 zbieraj wszystko co znajdziesz i sprzedawaj czysty grosz a czasami mozna trafic naprawde fajne zeczy nawet za 80,000. nie mowiac juz o statkach co kosztyja i ponad 1,000,000.
3 dosc intrantny jest chandel gorzalka ale to przemyt wiec musisz uwazac na policje ihihihih.
4 zaczynaj zawsze od drobnicy ale musisz miezyc wyzej bo staniesz w miejscu i nici z gry karjere skonczysz jako odrobina zlomu w kosmosie .

Joanna
w odleglych zakatkach galaktyki jest moj dom tam mnie szukaj .

elayeth
Posts: 136
Joined: Fri, 11. Apr 08, 17:16

Post by elayeth » Fri, 25. Apr 08, 16:59

Balbinka wrote: 2 zbieraj wszystko co znajdziesz i sprzedawaj czysty grosz a czasami mozna trafic naprawde fajne zeczy nawet za 80,000. nie mowiac juz o statkach co kosztyja i ponad 1,000,000.
To jest chyba najszybszy zarobek... Proponuje rozejrzeć przy granicy Boroński-Splickiej...

User avatar
Sorkvild
Posts: 3432
Joined: Thu, 8. Jun 06, 14:07
x3tc

Post by Sorkvild » Fri, 25. Apr 08, 17:25

Jako ze ten temat "kilka pytan pocztakujacego" to pojawia sie na kazdej stronie forum stworzenie FAQ to naprawde konieczna sprawa.

Gatsuu, masz tu lekturke. Poczytaj sobie, kazdy cos dodal od siebie gdzie i na czym mozna dobrze zarobic w swiecie X.

http://forum.egosoft.com/viewtopic.php?t=205104

http://forum.egosoft.com/viewtopic.php?t=194719

http://forum.egosoft.com/viewtopic.php?t=195966

http://forum.egosoft.com/viewtopic.php?t=204135
Elite Dangerous| I survived the Dragon Incident ... then I took an arrow to the knee
We want the Boron back!

gatsuu
Posts: 8
Joined: Wed, 23. Apr 08, 16:28

Post by gatsuu » Fri, 25. Apr 08, 17:58

Dzięki za wasze odpowiedzi trochę mi pomogły ale tez dodały kolejne pytania. Wersje gry mam oryginalna ale niestety przywieziona z angli gdyż jak wiemy 50% naszej populacji wybiera życie właśnie tam i tam tez została zakupiona ta gra instrukcja niestety jak dla mnie jest ciężka do zrozumienia wiec wole zapytać sie was.

1- Elayeth napisał coś o przejmowaniu statków. Czy ktoś mógł by mi napisać jak to zrobić. czy trzeba zaatakować statek czy np wysłać wiadomość typu surrender czy jakoś tak

2- jeśli kupie MK3 na czystego transportera to taki transporter bedzie juz sam prowadzili handel czy jest wymagany jakiś poziom lub jakiś inne elementy

3- W pierwszym poście Yacek napisał ze potrzeba mi ZSK, LCK, LCS
czy ktoś posiadający wersje angielska może napisać jak te części są nazwane po angielsku

PS: moja wersja jest czysta bez żadnych dodatków i skryptów

jk16
Posts: 131
Joined: Mon, 28. Jan 08, 16:12

Post by jk16 » Fri, 25. Apr 08, 20:26

1.
Pozbawiasz wrogi statek osłon i uszkadzasz jego kadłub do 80% lub bardziej. Jeśli pilot nie wyskoczy (nie często się to zdarza, szczególnie bez dodatkowych skryptów) możesz się oddalic, poczekac aż mu się zregenerują osłony i powtórzyc manewr. Jak pilot wyskoczy kolor wroga zmieni się z czerwonego na niebieski. Namierz go i podlec blisko - polecam kilkadziesiąt metrów. Opóśc statek (domyślnie ENTER - Menu Główne i kliknij klawisz opuszczania) i zbliż się do przejmowanego statku na odległośc ok. 30 m. Znowu ENTER czyli Menu Główne i kliknij klawisz przejęcia statku. Klawisz ten pojawi się, gdy będziesz dostatecznie blisko.

2.
Nic innego nie jest wymagane. Ale jest szereg użytecznych usprawnień, szczególnie jak planujesz ten statek przekształcic później na Handlowca Wszechświatowego (Univwrse Trader).

3.
ZSK - Zdalny System Kupiecki (Trade System Extension)
LCK - Lokalizator Cen Kupna (Best Buy Locator)
LCS - Lokalizator Cen Sprzedaży (Best Sell Locator)

User avatar
LeWaR
Posts: 1472
Joined: Sat, 8. May 04, 16:33
x3tc

Post by LeWaR » Fri, 25. Apr 08, 20:52

Przejmowanie statków:
Shift+E - wyjście/wejście z/na statku
Do neutralnego M5/M4 podlatujesz na mniej niż 30m, przy M3 i większych zdaża si, że działa nawet ze 100m bo statek jest duży/szeroki.

Na swój mały statek wchodzisz, gdy odległość jest mniejsza niż 20m...
Skrypty i spolszczenia do skryptów dla X3 Reunion, TC, Albion Prelude >> http://www.mamuthq.net.pl
C2Q 6600@2,4GHz | 8GB@1066MHz Ram | GForce GTX 460 1GB | Win7 64bit
XTC+XRM | Albion Prelude

gatsuu
Posts: 8
Joined: Wed, 23. Apr 08, 16:28

Post by gatsuu » Sun, 27. Apr 08, 15:23

Dzieki LeWar teraz wiem czego szukac chodz i tak nie jest mi latwo. Znalazelm u Argonow ten Trade system extension co bardzo mi ulatwilo handel ale teraz zamierzam moja flote transporterow wyposazyc w MK3 i tu zaczynaja sie schody.

1)Czy zeby transporter chandlowal sam potrzebne jest jakas siec satelit jak tak to jakich - (pytanie zwiazane z mk3)

2)czy potrzebne są te LCK LCS ( Best buy/sel locator)? -(pytanie zwiazane z mk3)

3)kolejne pytanie to co z tymi satelitami gdzie je ustawiać i jak to sie robi.

4)Zdobyłem ostatnio jakiś samolot ale hehe właśnie prawie zdobyłem bo w czasie walki komputer opuścił samolot który z czerwonego zrobiło sie na niebieski i latałem kolo niego bardzo blisko ok 8m i wciskałem shift z e i probowałem inne kombinacje i nic i potem sie jeszcze rozbiłem o niego ( bylem oczywiście poza swoim pojazdem)

5) i ostatnie pytanie które spędza mi sen z powiek to gdzie mogę kopić te przeklęte LCK I LCS latam po Argonach i Parinidach. Czy trzeba być w transporterze by ta opcja zakupu sie wyświetliła ?

User avatar
BAAL-Melkart
Posts: 87
Joined: Mon, 4. Feb 08, 16:00

Post by BAAL-Melkart » Sun, 27. Apr 08, 16:36

ad 1) Do MK3 nie potrzeba satelit. Słyszałem, że istnieje skrypt ograniczający MK3 do sektorów w których znajdują się satelity, ale nie jestem tego pewien, mogłem coś pomieszać.

ad 2) Też nie. Ale wymagane są bojowe polecenia i dobre osłony (w przypadku wrzechświatowca, bo handlowiec sektorowy ma mniejsze wymagania)

ad 3) kupujesz satelitę i tam gdzie chesz ją ustawić po prostu wyrzucasz z ładowni.

ad 4) Jeśli to był M6 to wymagany jest skrypt Salvage Claim Software. Jeśli to było coś mniejszego to wychodzisz ze statku, zbliżasz się i wybierasz w opcjach "cel" a następnie "przejmuj"

ad 5) w teladiańskich zaopatrzeniówkach
"Nie wszystko, zaiste, bogowie dali jednemu: umiesz zwyciężać, Hannibalu, nie umiesz ze zwycięstwa korzystać."

User avatar
Pavlo
Posts: 721
Joined: Thu, 6. May 04, 08:56
x3tc

Post by Pavlo » Sun, 27. Apr 08, 19:04

Ad. 4 - Wychodzisz ze statku -podlatujesz blisko (około 40 m.) wciskasz enter i polecenie przejmij statek.
Przy przejmowaniu nie wciskasz shift + E - służy to do wsiadania/wysiadania ze statku
X3 TC: 200 mln kr. Boreas, Deimos, Hyperion, Vidar, 2xSpringblossom, HCP, Centaur Naprawczy, 6 UT, 4 fabryki, kompleks alkoholowy :) i trochę drobnicy...

jk16
Posts: 131
Joined: Mon, 28. Jan 08, 16:12

Post by jk16 » Sun, 27. Apr 08, 23:24

gatsuu:
Czytaj proszę uważnie co Ci napisałem.
1. Do samodzielnego handlowania (bez Twojego udziału) jest potrzebne TYLKO "polecenia handlowa mk 3"
2. patrz punkt 1 czyli to, co koledzy i ja pisaliśmy wcześniej.
3. BAAL napisał, ale nie jest to konieczne do automatycznego handlowania.
4. Czytaj UWAŻNIE co Ci pisałem (chyba, że opuszczonu statek jest "duży"). Jakie 8 km? I to jeszcze w skafandrze. To za dalego.
5. Toto kupisz u Teladich i nie musisz byc tam osobiście.

Przeczytaj jeszcze raz ... powolutku i dokładnie.

User avatar
Yacek
Posts: 3157
Joined: Wed, 18. Jul 07, 11:44
x3tc

Post by Yacek » Sun, 27. Apr 08, 23:41

jk16 wrote: 4. Czytaj UWAŻNIE co Ci pisałem (chyba, że opuszczonu statek jest "duży"). Jakie 8 km? I to jeszcze w skafandrze. To za dalego.
Sorry, ale ty też czytaj uważnie. On nie pisał o 8km tylko 8m. A problem polegał na tym że naciskał ponownie klawisze Shift+E, zamiast zaznaczyć statek, który chciał przejąć, nacisnąć I, wybrać opcję "Przejmij".
X3:AP 3.1+XRM 1.30d+MSP 1.7+LoCo 2.01+IR 2.0
Zapraszamy wszystkich chętnych na forum XUDB, gdzie znajdziesz FAQ, opisy skryptów, modów i fabuł, oraz Mamut HQ.
[ external image ]

jk16
Posts: 131
Joined: Mon, 28. Jan 08, 16:12

Post by jk16 » Sun, 27. Apr 08, 23:49

Faktycznie - ciapa ze mnie :oops:

gatsuu
Posts: 8
Joined: Wed, 23. Apr 08, 16:28

Post by gatsuu » Mon, 28. Apr 08, 13:03

Dzięki za pomoc !!

Zakupiłem ten upgrade mk3 i jestem załamany kosztowało mnie to 500k i myślałem że w końcu jeden zarabia na siebie transporter a tu co, stoi gdzieś w przestrzeni na "stand by" po wydaniu by handlował w wybranym sektorze czasem sobie zeskanuje stacje i bardzo rzadko poleci coś kopić i sprzedać ale zysk z tego taki ze szkoda gadać ok 3k max 10k. Sprawdzałem go na rożnych sektorach ale na wszystkich podobnie. Teraz ustawiłem go w home of light i podobna sytuacja. Teraz zadam kilka pytań jak zawsze robie w tym poście.

1) Czy można jakoś zwiększyć dochody z transportera z mk3 działającego tylko w X sektorze.
2) Co jest potrzebne by przekształcić go w transportera mk3 działającego na rożnych sektorach ( wszechświatowego)
3) jakie są plusy i minusy wszechświatowego transportera.
4) Jak wciągać na pokład towary latające w przestrzeni


PS: Co do mojego czytania to bardziej jest to związane z problemem załapania tego wszystkiego co gra daje nam do zaoferowania a jest tego dużo przynajmniej dla mnie :P

User avatar
Yacek
Posts: 3157
Joined: Wed, 18. Jul 07, 11:44
x3tc

Post by Yacek » Mon, 28. Apr 08, 13:16

Weź poczytaj instrukcje, tam masz wszystkie odpowiedzi na Twoje pytania.
X3:AP 3.1+XRM 1.30d+MSP 1.7+LoCo 2.01+IR 2.0
Zapraszamy wszystkich chętnych na forum XUDB, gdzie znajdziesz FAQ, opisy skryptów, modów i fabuł, oraz Mamut HQ.
[ external image ]

MacDyller
Posts: 40
Joined: Mon, 10. Dec 07, 11:57
x3tc

Post by MacDyller » Mon, 28. Apr 08, 13:23

@gatsuu

Trzeba przyznać trochę załąmujące, nie mógłbyć poczytać tego, co Twoi poprzednicy pisali wcześneij w innych tematach? Żeby nie było, że tylko narzekam, odpowiem odnośnie tego, co nazywasz "transporter mk3" - czyl ST/UT (od sector/universe trader). Po jakims czasie i zdobyciu odpowiedniego poziomu (8) pilot nadaje się od odpalenia UT zamiast początkowego ST. Na razei proponuję go umieścić w Queen's Space albo polecanym na forum wcześniej (szukaj: najlepsze sektory dla UT) Company Pride.

A tak w ogóle jeśli nie radzisz sobie z angielskim w grze polecam przerobić grę na wersję PL (opisane na forum). Wówczas będziesz mógł dowiedzieć się czegoś ciekawego chociażby w łączności ze stacją.
X3:TC ENG

User avatar
BAAL-Melkart
Posts: 87
Joined: Mon, 4. Feb 08, 16:00

Post by BAAL-Melkart » Mon, 28. Apr 08, 17:07

Tylko bez nerwów :wink: . Ja tam jestem cierpliwy.

gatsuu:
1) Handlowiec mk3 wielkich kokosów Ci nie przyniesie.
2) jak już pisałem wcześniej (i chyba nie tylko ja) polecenia bojowe i dobre osłony, dokładnie już nie pamiętam, ale z tymi bojowymi to pewne.
3) plus taki, że wszechświatowiec ciągle handluje wyszukując sobie przyzwoite oferty w różnych sektorach. Dzięki czemu ma mniej przestojów od mk3 sektorowego. Minus- jest bardziej narażony na kasację przez piratów.
4) Jestem cierpliwy :D . Należy otworzyć luk ładowni (wyłączyć osłony) i "zderzyć" się z dryfującym towarem. Oczywiście trzeba mieć miejsce w ładowni, w przeciwnym razie towar ulegnie zniszczeniu, albo tylko jego część znajdzie się w ładowni.
"Nie wszystko, zaiste, bogowie dali jednemu: umiesz zwyciężać, Hannibalu, nie umiesz ze zwycięstwa korzystać."

Post Reply

Return to “Polskie / Polish X-Forum”